Haber Detayı
04 Temmuz 2021 - Pazar 15:38 Bu haber 14177 kez okundu
 
Vali Ayhan'dan güzel haber
Sivas’ta Covid-19’la mücadelede ve aşılama çalışmalarında büyük mesafe kat edildi.
SAĞLIK Haberi
Vali Ayhan'dan güzel haber

Vali Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, İl Sağlık Müdürü F. Selçuk Moğulkoç, Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kenan Kaygusuz ve Halk Sağlığı Başkanı Dr. Sefa Metin'le bir araya gelerek,  salgının kontrolü ve aşılamada gelinen son durumu değerlendirdi.

SİVAS’TA VAKA SAYILARI BÜYÜK ORANDA DÜŞTÜ

Vali Salih Ayhan, Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta da salgının kontrolü noktasında başarılı bir süreç yönetildiğini ifade ederek, “Yatan hasta sayısı ve günlük yapılan testler dikkate alındığında, yaz yoğunluğu olmasına rağmen salgının seyrinin azaldığını ifade etmek istiyorum. Salgın döneminde azim ve gayretle çalışan sağlık çalışanlarına emekleri için teşekkür ediyorum. İlimizin nüfusu 2 Temmuz itibariyle 2 katına çıktı. Nüfus artışı daha önceleri bizleri çok ciddi anlamda tedirgin ediyordu. Ancak alınan tedbirler ve aşılama oranının yüksek olması nedeniyle vaka sayılarında düşüş yaşanmaya başlandı.” dedi.

NÜFUSUN YÜZDE 60’I AŞILANDI

İl genelinde aşılama oranının yüzde 60 civarında olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Coğrafyamız çok geniş olmasına rağmen hastanelerimizde vatandaşımıza aşıya ulaşım konusunda en iyi illerden bir tanesiyiz. Sağlık Bakanlığımızın 15 Temmuz’a kadar halkımızın yüzde 70’ni aşılama hedefi var. İnşallah Sivas olarak bizde önümüzdeki iki hafta içinde bu hedefe ulaşacağız.” diye konuştu. Birinci doz aşı sayısının 278 bin 546, ikinci doz aşı sayısının ise 137 bin 744 olduğunu kaydeden Vali Salih Ayhan, toplamda 416 bin 290 doz aşıya ulaşıldığını söyledi.Bazı vatandaşların aşılamada direnç gösterdiğine dikkat çeken Vali Ayhan, sağlık çalışanlarının ise aşılamanın toplumun hassasiyet göstermesi gereken bir konu olduğu yönünde sahada ikna çalışmaları yürüttüğünü belirtti.Aşı olmayan vatandaşlara çağrıda bulunan Vali Ayhan, “Bazı vatandaşlarımızın aşı ile ilgili bilgi kirliliğine itibar etmemelerini, bilim insanlarına kulak vermelerini istiyoruz. Şehrin valisi olarak bende 3. doz aşımı yakında olacağım. Normalleşen hayatın devam etmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. Tedbirleri elden bırakmayalım. İnşallah Eylül ayında okullar açılacak, hayat daha da normalleşecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Ohaber
Etiketler: Vali, Ayhan'dan, güzel, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı